Witamina C – na co jest najlepsza?

Witamina C – na co jest najlepsza? Witamina C to substancja, która jest dziś wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Witamina C przede wszystkim we właściwy sposób wpływa na nasz układ odpornościowy, choć pomaga też poprawić wygląd naszej skóry. Przydatność tej witaminy jest więc oczywista.

Czym jest witamina C i na co jest najlepsza?

Witamina C, potocznie nazywana kwasem askorbinowym, charakteryzuje się tym, że jest bardzo ważnym związkiem w organizmie, skutecznie wymiatającym wolne rodniki. Ponieważ, jak wiesz, wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia tłuszczów, białek i samego DNA, z niszczycielskimi skutkami. Należy również powiedzieć, że kolejną cechą witaminy C jest to, że jej stosowanie przyczynia się głównie do wystarczająco dużego działania przeciwbakteryjnego i bakteriobójczego. W związku z tym należy również zaznaczyć, że witamina ta niszczy w naszym organizmie różne mikroorganizmy, które powodują wiele chorób różnego pochodzenia.

Spożywanie witaminy C ma również wiele wspólnego z żelazem, które jest również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Otóż ​​w tym miejscu należy stwierdzić, że stosowanie tej witaminy przyczynia się do lepszego i szybszego wchłaniania tego składnika, ale także wspomaga różne procesy w naszym układzie krążenia odpowiedzialne za powstawanie czerwonych krwinek.

Czy witamina C występuje tylko w cytrusach?

Witamina C – na co jest najlepsza?
Witamina C – na co jest najlepsza?

Witamina C – jakie są jej najlepsze zastosowania? Nadal istnieje błędne przekonanie, że witaminę C można znaleźć tylko w cytrusach, a przede wszystkim w cytrynach. Twierdzenie to należy jak najszybciej obalić, ponieważ witamina ta występuje również w dużych ilościach w innych produktach, zwłaszcza w brukselce, brokułach i kalafiorach, ale także w truskawkach i papai.

Jednocześnie należy również pamiętać, że zawartość witaminy C w tych produktach zależy głównie od kilku kluczowych aspektów, do których należą: stopień dojrzałości tych produktów oraz ich rodzaj. Kolejnym ważnym przesłaniem jest to, że spożywając umiarkowane ilości kapusty kiszonej czy ogórków kiszonych, mamy również możliwość dostarczenia naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C.

Musisz o tym pamiętać

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kolejną cechą tej witaminy jest to, że jest szczególnie wrażliwa na ciepło i może mieć niekorzystne skutki w kontakcie z nawet najmniejszą ilością miedzi. Dlatego musimy szczególnie pamiętać, że kiedy podgrzewamy głównie warzywa liściaste, tracimy 70% witaminy C, podczas gdy warzywa korzeniowe mogą sięgać nawet 40%. Dodatkowo przechowywanie gotowanych warzyw w wysokich temperaturach lub w lodówce powoduje dodatkowe 60-80% straty.

Niedobór witaminy C

Osoby z niedoborem witaminy C muszą liczyć się z rozwojem różnorodnych objawów niepożądanych, w tym między innymi: chronicznej suchości w jamie ustnej, zawrotami głowy, drżeniem rąk, trudnościami z koncentracją, problemami z nietrzymaniem moczu, dziąseł podczas szczotkowania zębów, wyraźnymi trudnościami w gojeniu się ran, bóle mięśni i uogólnione osłabienie i niedokrwistość. Jak więc łatwo zauważyć, przyjmowanie witaminy C jest bardzo potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości tego składnika, możemy mieć bardzo dokuczliwe skutki uboczne, które utrzymują się przez długi czas i prowadzić do poważniejszych powikłań.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy C?

Cóż, jeśli chodzi o skutki uboczne związane z przedawkowaniem witaminy C, to należy powiedzieć, że obejmują one w szczególności następujące problemy: występowanie wymiotów, występowanie nudności, możliwe swędzące wysypki na całym ciele oraz możliwość biegunki. Dlatego, aby uniknąć takich chorób związanych z przedawkowaniem witaminy C, zaleca się, aby dzienna dawka nie przekraczała 500 mg tej substancji. Warto również dodać, że spożywanie zbyt dużej ilości witaminy C najbardziej przyczynia się do zakwaszenia naszego organizmu. Przede wszystkim takie dawkowanie polecane jest osobom borykającym się z problemami z kamieniami nerkowymi lub wykazującymi dużą skłonność do powstawania kamieni nerkowych.

Related Posts