Kim jest podolog i kiedy potrzebujesz jego pomocy?

Kim jest podolog i kiedy potrzebujesz jego pomocy? Żyjemy w czasach, które pozwalają nam podejmować świadome, racjonalne decyzje dotyczące naszego ciała. W przeszłości ludzie kładli duży nacisk na dbanie o swoje zdrowie i zdrowy organizm. Co więcej, nie skupiano się już tak bardzo na kwestiach estetycznych jak dzisiaj.

Zdając sobie sprawę, jak ważna jest dobra kondycja, staramy się zdrowo odżywiać, systematycznie dbać o swój organizm i reagować, gdy dzieją się niepokojące rzeczy. Jednym ze specjalistów, który w ostatnich latach coraz bardziej angażuje się w opiekę nad wieloma z nas w życiu codziennym, jest podiatra.

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina zajmująca się chorobami stóp. Warto zauważyć, że wbrew obiegowej opinii subspecjaliści to nie lekarze, a kosmetolodzy. Jednak coraz więcej osób specjalizujących się w dziedzinie podologii współpracuje z lekarzami, takimi jak chirurdzy czy dermatolodzy. Powstawały wtedy przeważnie całe kliniki podologiczne, w których pacjenci mogli otrzymać wszechstronną pomoc.

Kiedy zwrócić się o pomoc do podiatry?

Podiatria to stosunkowo wąska dziedzina, ale zakres działań podiatry obejmuje zarówno pomoc w łagodnych stanach stóp, jak i poważniejsze schorzenia stóp. Najczęstszą dolegliwością zgłaszającą się do gabinetów podologicznych są wrastające paznokcie. Podologia leczy również powszechne choroby grzybicze stóp, a także pękające pięty. Kobiety, które nie radzą sobie z suchymi piętami, których skóra zaczyna boleśnie pękać w miesiącach letnich, szczególnie częste wizyty u podologa. Zwykle wzywają pomocy tylko wtedy, gdy skóra na pięcie jest poważnie uszkodzona, co powoduje ból przy każdym kroku.

W takim przypadku oczywiście podolog zleci odpowiednie leczenie, jednak warto pamiętać, że podologia ma sprawdzone sposoby na utrzymanie stóp w czystości, a przede wszystkim czystości. Podczas wizyty eksperci z dziedziny podologii zaprezentowali m.in. Techniki masażu, sposoby nakładania odpowiednich maści i wiele innych czynności, które pacjenci mogą wykonywać samodzielnie, aby na co dzień dbać o swoje stopy. Podologia zajmuje się również powszechnymi problemami, takimi jak nawracające odciski. Osoby borykające się z tym schorzeniem często nie zdają sobie sprawy, że mogą pozbyć się tego uciążliwego i bolesnego problemu już podczas jednej wizyty u profesjonalnego podologa.

Poważny stan zdrowia

Kim jest podolog i kiedy potrzebujesz jego pomocy?
Kim jest podolog i kiedy potrzebujesz jego pomocy?

Wśród wielu powszechnych i stosunkowo niegroźnych dolegliwości stóp, istnieją również znacznie poważniejsze problemy. Podologia zajmuje się również tzw. terapią. Stopa cukrzycowa. Jest to bardzo niebezpieczne następstwo cukrzycy, które powoduje charakterystyczne zmiany w stopach. Choroba powoduje niedostateczne ukrwienie tkanek w stopach i często dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych. Przy tak silnych zmianach pacjenci nie odczuwają bólu, więc nie reagują na ciężkie rany stóp, popękaną skórę itp.

Podolog potrafi również wyróżnić poważniejsze zmiany związane ze stopą cukrzycową, takie jak deformacja spowodowana zwiększonym obciążeniem dotkniętej chorobą stopy. Można je nazwać koślawymi palcami, guzkami i zgrubieniami na spodzie stóp, rozległymi odciskami i owrzodzeniami. Podiatria pozwala odpowiednio zareagować i rozpocząć leczenie stopy cukrzycowej. Osoby z cukrzycą powinny być jak najbardziej świadome zagrożeń związanych z chorobą, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie leczenia lub podjęcie niewłaściwych działań może nawet doprowadzić do amputacji. Z tego powodu bardzo ważne jest również sprawdzenie przez podiatrę możliwości zobaczenia osoby, u której występują zmiany mogące wskazywać na stopę cukrzycową.

Metody testowe

Podczas gdy podiatria nie jest dziedziną medycyny, a raczej dziedziną kosmetologii, wiele osób ma pewne onieśmielenie przed wizytą u podologa. Z jednej strony ma to związek z lękiem, który często pojawia się, gdy zauważamy niepokojące zmiany w naszym organizmie. Z drugiej strony nie wszyscy czują się komfortowo rozmawiając (nie mówiąc już o badaniu) o chorobach stóp, które często na co dzień możemy ukrywać przed obcymi. Jak zatem wygląda standardowa wizyta w gabinecie podologicznym?

Kim jest podiatra i kiedy potrzebujesz jego pomocy?

Podobnie jak większość innych wywiadów związanych ze zdrowiem, podiatria stanowi pierwszy etap zbierania wywiadów na temat stylu życia pacjenta i możliwych urazów. Następnie pacjent jest proszony o zdjęcie butów i położenie stóp na specjalistycznej macie, która bardzo dokładnie skanuje stopy i przesyła obrazy do komputera. Zebrane dane obejmowały chód typowego pacjenta, mniej lub bardziej obciążony, który wyznaczał środek ciężkości. W kolejnym etapie subspecjalista sprawdza zakres ruchu w stawach oraz napięcie mięśniowe.

Podologia to coraz bardziej popularna dziedzina kosmetologii. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że stopy noszą całe nasze życie. Utrzymanie ich w dobrej kondycji, zapewnienie regeneracji oraz odpowiednia pielęgnacja stóp to niezwykle ważne czynniki wpływające na codzienny komfort. Zadbane, zdrowe, nawilżone, piękne stopy to także ważne atrybuty kobiecego ciała, a każda kobieta chce się czuć i pięknie wyglądać.

Related Posts