Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Niemal każdy marzy o posiadaniu dziecka po potwierdzeniu związku małżeńskiego. Dla każdego rodzica, zwłaszcza dla świeżo upieczonego, dzieci to wspaniały prezent, który potrafi sprawić ogromną radość. Maluch wywraca całe życie rodziców do góry nogami, zmieniając wszystko i wprowadzając nowy porządek. Trudno przewidzieć, jak bardzo zmieni się życie.

Czasami są też dzieci, które przesypiają całą noc i pozwalają spać rodzicom. Inni chcą się przytulić, są głodni, chcą porozmawiać lub mają inne plany niż spanie. Wtedy noce są gorzkie, poranki senne, a rodzice nie śpią, dopóki dziecko nie dorośnie. Warto jednak zbadać, jakie są przyczyny bezsenności u małych dzieci. Może w ciągu dnia było za mało rozrywki? Zbyt wczesne kładzenie dziecka do łóżka? A może ma niewygodne łóżeczko i przez to woli spać między rodzicami? Warto zadbać o zdrowy sen noworodka, zapewniając mu jak najlepsze warunki.

Wyposażenie sypialni noworodka

Niemowlęta w domu zmieniają nie tylko nawyki i rutynę, ale także meble. Są zabawki, szelki, meble i wiele innych rzeczy. Bardzo ważne jest, aby rozważyć zapewnienie dziecku własnego pokoju. Idealnie byłoby, gdyby znajdował się bezpośrednio za lub naprzeciw ściany sypialni rodziców, aby można było usłyszeć płacz dziecka. Nie tylko pozwoli ci to wykroić przestrzeń dla twojego dziecka, gdy dorośnie, ale także nauczy go pewnych nawyków. Kiedy dziecko wie, że musi spać we własnym pokoju, po pewnym czasie nie będzie prosiło o spanie w łóżku rodziców. Taki komfortowy pokój powinien być odpowiednio wyposażony.

Na początku nie ma potrzeby zwracania uwagi na dekorację, ponieważ pole widzenia dziecka jest dość ograniczone przez pewien czas, a zbyt wiele obrazów i dźwięków spowoduje płacz i rozdrażnienie z powodu dezorientacji. Na początek warto zaopatrzyć się w podstawowe i niezbędne rzeczy, takie jak łóżeczko i kocyk, komodę na ubrania czy przewijak oraz bawełnianą pościel. Warto też dodać fotel, na którym można odpocząć, gdy maluszek zaśnie. Dopiero gdy dziecko podrośnie i zacznie interesować się otaczającym go światem, wyposażamy pokój w różnego rodzaju karuzele z misiami, pluszaki czy ozdoby. Jeśli chodzi o zabawki, warto spróbować tylko brzęczącego misia. To zabawka, która wydaje dźwięk podobny do suszarki. Imituje dźwięk płynu owodniowego wypływającego z żołądka matki. Dzięki niemu dziecko szybciej zasypia i śpi wygodniej.

Ważne wybory, czyli łóżeczka i materace

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?
Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Najważniejszym elementem każdego pokoju noworodka jest łóżeczko. Bardzo ważne jest, aby pasowało do dziecka i spełniało odpowiednie normy bezpieczeństwa, ponieważ jest to bardzo ważne dla tak małego człowieka. Łóżeczko powinno być dobrej jakości, stabilne i posiadać szczebelki. Najlepiej omijać wszelkie piętrzące się szopki. Szczebelki zapobiegają staczaniu się dziecka z materaca, jednocześnie umożliwiając cyrkulację powietrza. Łóżka w zabudowie mają ograniczoną wymianę powietrza, przez co dziecku może być gorąco i mieć problemy z oddychaniem i snem.

Kolejną ważną kwestią jest wybór materaca. Powinien być odpowiedni dla noworodków, z odpowiednią dozą miękkości, najlepiej z naturalnym wypełnieniem. Ważny jest również jego rozmiar. Jeśli będzie za mały, po bokach zostanie miejsce, co może być niebezpieczne, gdy dziecko zacznie się bardziej ruszać. Warto również wziąć pod uwagę, że powinna być „oddychająca”, czyli przepuszczać przez nią odpowiednio powietrze. Wybór jest ogromny, ponieważ na rynku znajdziemy materace kokosowe, piankowe, lateksowe i sprężynowe. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny dla przyszłej postawy Twojego dziecka, ponieważ wpływa na rozwój kręgosłupa.

Inwestycja w przyszłość

W naszym sklepie stacjonarnym i internetowym mamy nie tylko standardowe łóżka stojące, ale również shakery. Który wybierzesz, zależy od budżetu i preferencji. Kupując bujaczek (tzw. kołyskę) pamiętaj, że to tylko na pierwsze 4 miesiące życia Twojego dziecka. Potem trzeba będzie kupić nowe łóżeczko, ponieważ dziecko staje się zbyt ruchliwe, by zmieścić się w gondoli. Ma jednak tę wielką zaletę, że pomaga dziecku zasnąć i może ułatwić dziecku zasypianie. W łonie matki dziecko cały czas się buja, więc dobrze będzie się czuło w łóżeczku. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie lubi bujania, ponieważ tego typu gondole mają zwykle zamki, które pozwalają ustabilizować gondole.

Jeśli chcesz obniżyć koszty i nie możesz sobie pozwolić na zakup nowego łóżka z materacem w ciągu najbliższych czterech miesięcy, podejmij decyzję o zakupie łóżka stojącego już teraz. Takie łóżeczko jest praktyczne i posłuży dziecku przez długi czas. Ponieważ gdy maluchy stają się za duże na szczebelki, można je zdjąć i używać jako standardowe łóżka. Należy jednak mieć na uwadze, że już przy zakupie musimy wziąć to pod uwagę. Wybierz łóżeczko, które jest wystarczająco duże, aby Twoje dziecko mogło na nim siedzieć, gdy dorośnie.

Related Posts