Jak dbać o paznokcie?

Jak dbać o paznokcie? Paznokcie to bardzo istotny element naskórka. Stanowią ochronę przed działaniem czynników mechanicznych, a także przed wnikaniem różnych patogenów. Dzięki ich obecności można znacznie łatwiej się poruszać. Ich wygląd świadczy o kondycji organizmu. Jak o nie dbać?

Wsparcie od środka

preparaty na paznokcie
preparaty na paznokcie

Paznokcie to wyznacznik zdrowia. Dlatego, aby były zdrowe, należy dbać o kondycję całego organizmu. Słabe, łamiące się paznokcie mogą być sygnałem, że brak konkretnej osobie składników odżywczych, np. cynku, magnezu, które łatwo uzupełnić odpowiednią suplementacją. Stosując różne suplementy diety, które pozytywnie wpływają na płytkę paznokciową, można też dodatkowo wzmocnić skórę i włosy. To pozytywny skutek uboczny działania witamin i minerałów.

Warto klienta z miękkimi paznokciami wysłać do lekarza, który zaleci stosowne badania związane z poziomem cynku, krzemu czy wapnia. Chcąc dbać o kondycję paznokci, dobrze wprowadzić odpowiednią dietę, a także stosować kremy i preparaty zawierające wartościowe pierwiastki, np. wapń.

Odpowiednia technika skracania paznokci

Paznokcie powinny być skracane na prosto. Niestety wiele osób nie ma świadomości, że niewłaściwe obcinanie paznokci na półokrągło prowadzi np. do wrastania paznokcia w skórę. Generuje to dodatkowe problemy zdrowotne, trudności w poruszaniu, a także zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Paznokcie powinny być obcinane obcinaczkami w ostateczności. Najlepiej, by wcześniej były opracowywane pilnikiem, a gdy taka technika jest niewystarczająca – wówczas trzeba sięgnąć po obcinaczki.

Nie należy korzystać z nożyczek do obcinania. Każdy nacisk to ryzyko pęknięcia płytki paznokciowej, które zwiększa się w przypadku paznokci osłabionych. Paznokcie powinny być skracane, ponieważ zbyt długie zaczną się łamać, co może utrudnić codzienne poruszanie się i wywołać dolegliwości bólowe.

Każdy z nas powinien mieć własne narzędzia do skracania paznokci. Klient musi mieć tego świadomość. Nie powinien pożyczać ich nikomu z uwagi na to, że poprzez obcinaczki czy pilniczek łatwo można przenieść różne patogeny, grzyby czy wirusy i np. wywołać infekcję grzybiczą paznokci lub zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Systematyczne kontrole stóp

Kontrola stóp to nie tylko analiza stanu paznokci, ale również całej skóry stopy. Jeżeli skóra wygląda podejrzanie, pojawiają się na nim zmiany zapalne albo objawy zakażeń bakteryjnych albo grzybiczych, to całkiem możliwe, że w niedługim czasie nieleczone zakażenie obejmie również paznokcie. Dlatego potrzeba całościowej oceny stanu stóp, a nie tylko paznokci.

Jak dbać o paznokcie?
Jak dbać o paznokcie?

Aby mieć pewność, że w obszarze paznokci nie rozwijają się różnego rodzaju stany zapalne czy infekcje o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym, klient powinien kontrolować codziennie stan swoich stóp. Niepokój powinny wzbudzić krwiaki podpaznokciowe, np. w formie czerwonych kropek na paznokciu.

Taka zmiana na płytce może też świadczyć o poważniejszych problemach, które może diagnozować już dermatolog. Każda zmiana koloru paznokcia na żółty, biały, brązowy, a także onycholiza paznokci, czyli odklejania się płytki, wymaga kontaktu ze specjalistą. Takie objawy wskazują zwykle na grzybicę albo drożdżycę paznokci. Jednak, aby potwierdzić, że to właśnie ona przyczyniła się do osłabienia kondycji paznokci, niezbędne są badania molekularne, np. badania PCR, które wykryją w kilka dni zakażenie grzybicze.

Preparaty do codziennego stosowania

Paznokcie potrzebują codziennej pielęgnacji. Dlatego powinny być dokładnie myte, tak jak skóra stóp. Wiele preparatów, które służą do nawilżania czy odświeżania skóry, warto również wmasować w paznokcie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków o działaniu wzmacniającym paznokcie, które dodatkowo pielęgnują skórę stopy. W ten sposób można zadbać zarówno o skórę, jak i o paznokcie.

Wygodne obuwie, przewiewne skarpetki

podologia sklep
podologia sklep

Ta prozaiczna kwestia nie zawsze jest brana pod uwagę w ocenie stanu paznokci. Wiele osób zdaje się nie zauważać, że właśnie nadmierny nacisk na paznokcie spowodowany za ciasnymi butami, wąskimi czubkami butów lub butami na obcasie, co może powodować powstawanie krwiaków i innych zmian na paznokciach.

Przepocone skarpetki i buty powinny być jak najszybciej zdejmowane, by uniknąć zakażeń paznokci. Buty muszą być przewiewne i dostosowane do panujących warunków i temperatury powietrza.

Ponadto, chcąc ustrzec się różnych zakażeń, należy dbać o noszenie swoich butów i skarpetek, a także dbać o ich czystość. „Dobry zwyczaj – nie pożyczaj” – to powiedzenie znajduje tu odzwierciedlenie. Rezygnacja z pożyczania czyichś klapek czy ręczników może uchronić przed zakażeniami.

Pedicure podologiczny w gabinecie

Paznokcie wymagają pielęgnacji nie tylko w zaciszu domowym, ale też w gabinecie podologicznym. Ważne, by klient miał świadomość, że do takiego miejsca może się udać nie tylko z konkretnymi problemami, np. wrastającymi paznokciami, które wymagają założenia kostki Arkady, ale też, gdy pozornie nic nie dolega.

Specjalista opracuje paznokcie i naskórek, a dodatkowo powinien wskazać metody codziennej pielęgnacji i bezpieczne techniki skracania paznokci w zaciszu domowym.

Related Posts