Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe dla branży chemicznej są prawdopodobnie najczęstszym rodzajem filtrów spotykanych w przemyśle. Obecnie wykorzystanie ich w różnych systemach, które pojawiają się dzięki rozwijającym się technologiom, z każdym dniem rośnie. Zastosowania takich filtrów zaczynają się od domowych odkurzaczy, a kończą na systemach filtracji powietrza w elektrowniach.

Filtry powietrza przemysłowe https://airconfilters.pl/ obecne są w przemyśle metalowym, wydobywczym, spożywczym, papierniczym, chemicznym, przy produkcji materiałów budowlanych i obróbce drewna. Wiele procesów technologicznych w powyższych branżach wiąże się z powstawaniem pyłów, emisją gazów oraz uwalnianiem innych substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi. Filtry powietrza pomogą ograniczyć te emisje, a także oczyścić powietrze z obcych zanieczyszczeń.

Co trzeba wiedzieć o filtrach powietrza przemysłowych?

Jakość produkowanych filtrów powietrza zależy w dużej mierze od zastosowania odpowiednich materiałów, a także zgodności z charakterystyką elementów filtrujących w mikronach. W produkcji filtrów przemysłowych dużą wagę przywiązuje się do wyboru materiałów. Urządzenie filtrujące musi być odporne na wysokie ciśnienie. Doświadczenie produkcyjne jest jednym z ważnych czynników przy produkcji filtrów, jeżeli są wykonane rękami doświadczonych specjalistów wytrzymają dłużej i uchronią sprzęt i ludzi przed nieprzewidzianymi problemami.

Filtr powietrza jest urządzeniem służącym do oczyszczania powietrza nawiewanego, a w niektórych przypadkach wywiewanego. Rozwiązanie konstrukcyjne filtra jest uwarunkowane rodzajem zanieczyszczeń oraz wymaganą czystością powietrza. W zależności od skuteczności i rodzaju czyszczenia, w każdej klasie występuje kilka typów filtrów. Materiałem filtracyjnym są tkaniny wykonane z włókien syntetycznych, natomiast ramka wykonana jest ze stali ocynowanej lub z tworzywa sztucznego który podlega 100% recyklingowi. Materiał z jakiego wykonana jest ramka gwarantuje szczelność i odporność na wpływy czynników zewnętrznych. Ważne! Jeżeli będą miały kontakt z wilgocią nie ma obawy o zmiany korozyjne a przy większych temperaturach nie poddają się deformacji.

Jakie filtry powietrza są stosowane w przemyśle chemicznym?

Filtry do produkcji chemicznej są różnego typu. Zapewniają oczyszczanie powietrza i bezpieczną atmosferę dla pracowników a także zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych emisji (pyłów, gazów) do środowiska. Filtry kieszeniowe są najczęściej stosowane w przemyśle chemicznym, choć w niektórych przypadkach można również zastosować filtry kasetowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru odpowiedniego filtra powietrza dla przemysłu chemicznego warto skontaktować się z ich producentem i zamówić filtr odpowiedni do potrzeb.

Główne problemy, które rozwiązuje instalacja specjalnych elementów oczyszczających:

Jednym z najważniejszych zadań w przemyśle chemicznym jest oczyszczanie z gazów. Dym i gazy emitowane w różnych piecach zakładów przemysłu chemicznego mogą powodować poważne szkody dla środowiska i zdrowia ludzi. Materiały zatrzymujące zapobiegają przedostawaniu się do atmosfery nawet drobnych cząstek.

Zakres zastosowania filtrów powietrza do różnych celów

Filtry powietrza przemysłowe https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ w klasach filtracji Coarse: 25%, 40%, 50%, 85%, stosowane są przy niskich wymaganiach co do czystości powietrza i mają na celu zmniejszenie zapylenia powietrza nawiewanego do pomieszczeń wentylowanych o normalnych wymaganiach. Filtry te służą do ochrony przed kurzem wymienników ciepła, komór nawadniających, urządzeń automatyki i innych urządzeń komór wentylacyjnych, a także sprężarek, minimalizując zanieczyszczenie ścian i stropów w pobliżu urządzeń rozprowadzających powietrze.

Filtry powietrza przemysłowe
Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe mogą być stosowane jako pierwszy etap czyszczenia przed bardziej wydajnymi filtrami. Filtry dokładne ePM 10 60%, 70%, 80%  i ePM2.5 85%, 95% stosuje się zwłaszcza w przypadku dużego zapylenia powietrza. Ponieważ jednak spełniają bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące czystości powietrza, poza wymienionymi przypadkami, filtry te stosowane są do wyposażenia wentylowanych obiektów przed zanieczyszczeniem drobnymi osadami pyłowymi.

Indywidualnie dopasowane do potrzeb, filtry przemysłowe wydajnie pełnią swoją rolę w oczyszczaniu powietrza. Dla lepszej wydolności systemu niezbędne jest systematyczne regularne czyszczenie i wymiana filtrów. Co przemawia za najlepszą skutecznością filtrów powietrza? Na pewno efektywność przechwytywania wszelkich zanieczyszczeń przy minimalnym oporze przepływu. Dostępne filtry przemysłowe kieszeniowe i kasetowe produkowane są w różnych rozmiarach i mają różny stopień filtracji, stosowane są do wysokich i przeciętnych wymagań czystości IAQ. Są one dostosowywane do potrzeb przemysłu chemicznego.  

W przemyśle chemicznym produkcja bazuje na wymagających procesach technicznych, dlatego muszą być spełnione surowe normy bezpieczeństwa i higieny. Ochrona maszyn, ludzi i środowiska potrzebuje wydajnych systemów filtracji dostosowanych do specyfiki każdego procesu. Szkodliwe cząsteczki, bakterie oraz opary negatywnie wpływają na jakość powietrza. Dlatego konieczne jest jest zneutralizowanie tych zanieczyszczeń. Filtry przemysłowe kasetowe i kieszeniowe pomagają chronić ludzi, sprzęt i środowisko a to dzięki wysokowydajnym rozwiązaniom filtracji.

Aircon filtry przemysłowe
Woźniaka 28
40-389 Katowice
322022079
airconfilters.pl

Related Posts