Filtry dla przemysłu

Czemu służą filtry dla przemysłu? Filtry przemysłowe stosowane są we wszystkich obiektach z systemem wentylacji wymuszonej. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej czystości strumienia nawiewu i wywiewu. Świeże i wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń powietrze jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi oraz ochrony urządzeń w sieci wentylacyjnej. Różnorodność modeli oraz szeroki zakres parametrów urządzeń filtrujących, umożliwia rozwiązanie niemal każdego problemu produkcyjnego.

Nie trzeba jednak samodzielnie analizować możliwości wszystkich ustawień, aby wybrać odpowiedni filtr. Zamawianie filtrów dla przemysłu od producenta pozwala uzyskać optymalną opcję.

Czemu służą filtry dla przemysłu?

Prawidłowo zorganizowana wentylacja nawiewno-wywiewna jest podstawą do zapewnienia czystego i korzystnego dla danego celu powietrza. Dotyczy to pomieszczeń magazynowych, hal przemysłowych oraz innych o różnym przeznaczeniu. Filtry dla przemysłu służą zarówno utrzymaniu optymalnej wilgotności, jak i zapewnieniu czystości powietrza. Istnieją filtry do zgrubnego i dokładnego czyszczenia, które różnią się wydajnością i przeznaczeniem. Takie konstrukcje charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością materiału filtracyjnego, aby wyeliminować możliwość pęknięcia. Ich stosowanie regulują normy sanitarno-higieniczne, które są ustalane dla różnego rodzaju obiektów przemysłowych. 

Filtry dla przemysłu
Filtry dla przemysłu

Aby powietrze dostarczane do pomieszczeń poprzez systemy wentylacji mechanicznej i klimatyzacji było odpowiednio czyste, należy zwrócić szczególną uwagę na jego oczyszczenie przed wejściem do pomieszczeń. Ważne jest, aby oczyścić nie tylko powietrze wlotowe, ale także powietrze wywiewane. Filtracja w obiektach przemysłowych chroni użytkowników przed czynnikami toksycznymi oraz przedłuża żywotność urządzeń HVAC. Filtry dla przemysłu do oczyszczania powietrza kasetowe i kieszeniowe zapewniają odpowiednią przepustowość powietrza i zatrzymanie mikroelementów. 

Proces filtracji to proces usuwania cząstek, które zanieczyszczają powietrze. Zjawiska fizyczne, które zatrzymują brud w filtrze lub na jego powierzchni, nazywane są mechanizmami filtracji. Wydajność tego procesu zależy od średnicy włókien i cząstek, natężenia przepływu i stężenia zanieczyszczeń.

Najważniejszymi parametrami procesu filtracji są:

  • Efektywność.
  • Opór przepływu powietrza.
  • Pochłanianie pyłu.
  • Przepływ.
  • Objętościowy przepływ powietrza.
  • Powierzchnia filtra.

Filtry powietrza dla przemysłu charakteryzują się takimi parametrami jak wymagana skuteczność filtracji, czyli zatrzymywanie zanieczyszczeń przy jak najmniejszych oporach przepływu powietrza.

Jaki jest system filtracji dla przemysłu?

  • Filtry dla przemysłu https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ typu kasetowego montuje się w instalacji wentylacyjnej za przepustnicą przed wentylatorem. Filtry różnią się średnicą włókien, wielkością cząstek, które mogą zatrzymać, oraz natężeniem przepływu. Wybór systemu filtracji zależy od rodzaju zanieczyszczenia.  Filtr kasetowy posiada zwiększoną powierzchnię filtracji do separacji drobnych frakcji i znajduje zastosowanie w instalacjach o podwyższonych wymaganiach co do czystości powietrza. Dostępne są w rozmiarach standardowych i niestandardowych, z ramą metalową lub plastikową. 
  • Filtry dla przemysłu kieszeniowe to najczęściej wykorzystywane filtry powietrza przy produkcji żywności. Stosowane jako pierwszy etap oczyszczania w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Składają się z kilku kieszeni z plisowanego materiału filtracyjnego wykonanego z mieszanki włókien syntetycznych o wysokiej chłonności.
  • Filtry panelowe wykonane są w ramie ze stali ocynkowanej. Dobrze sprawdzają się w miejscach o dużej powierzchni filtracji i niskim stężeniu zanieczyszczeń. Stosowane głównie do usuwania pyłu z suchych materiałów.

Filtr dla przemysłu kasetowy i panelowy stosowany jest w pomieszczeniach o niskim stężeniu pyłu. Jeśli podczas produkcji występuje duże zapylenie, instalowany jest filtr kieszeniowy, który ze względu na zwiększoną powierzchnię filtracji ma długą żywotność.

Co trzeba wiedzieć o filtrach dla przemysłu?

Urządzenia filtrujące mają określoną pojemność tzn. masę zanieczyszczeń zatrzymanych przez filtr na jednostkę powierzchni filtracji. Dlatego konieczna jest systematyczna konserwacja i wymiana systemów oczyszczania powietrza. Czystość filtra wpływa nie tylko na jakość powietrza, ale również na działanie systemu wentylacyjnego. Zanieczyszczenia komplikują przepływ powietrza, przyczyniają się do powstawania hałasu w instalacji i stają się wtórnym źródłem zanieczyszczeń.

Średnia żywotność zależy od umiejscowienia filtra i stężenia zanieczyszczeń. Filtry zgrubne należy czyścić, gdy się zabrudzą: można je samodzielnie wyjąć, odkurzyć i ponownie zainstalować. Zdecydowanie zaleca się zmianę co najmniej raz na sześć miesięcy do roku. Filtry dokładne są bardziej wymagające. Częstotliwość wymiany podlega standardom branżowym.

Filtry dla przemysłu spożywczego są niezbędnym elementem przy produkcji żywności, która potrzebuje specjalnych elementów ochrony. Filtry kasetowe i kieszeniowe przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się wirusów oraz bakterii, ponadto ograniczają zapachy i hałas. Filtry powietrza przyczyniają się do zachowaniu higieny w przemyśle spożywczym.  

Related Posts