Co to jest ukryty alkoholizm?

Co to jest ukryty alkoholizm? Kiedy słyszymy słowo „alkoholik”, zwykle myślimy o pijanej, zaniedbanej osobie. Jednocześnie okazuje się, że istnieją różne rodzaje alkoholizmu. Jednym z nich jest ukryty alkoholizm, który zazwyczaj rozpoznajemy od razu. Jednak osoby z ukrytym alkoholizmem stają się również pacjentami w agencjach odwykowych. Co to jest ukryty alkoholizm? Jak zidentyfikować? Odpowiadamy.

Pić niezauważalnie

Zwykle alkoholizm kojarzy nam się z zaniedbanymi, pijanymi ludźmi. Nie mają pracy, a każdą zdobytą złotówkę wydają na picie. Ci ludzie często sięgają dna. Stracili przytomność na ulicy, skąd zostali przewiezieni do izb wytrzeźwień. Potem trafiają na odwyk dla alkoholików. Czasem udaje im się wyjść z nałogu, czasem znów wpadają w pułapkę, a tu i tam pojawiają się na terapii alkoholowej. Jednak alkoholizm ma wiele nazw. Dobitnie świadczy o tym fakt, że alkoholik niekoniecznie jest osobą zaniedbaną lub wiecznie pijaną. przeciwnie.

Osoby z ukrytym alkoholizmem są zwykle dobrze rozpoznawane przez społeczeństwo. Mają dobrą pracę, rodzinę i odnoszą sukcesy w życiu. Teoretycznie nie mają żadnych problemów, poza jednym. Oznacza to, że uzależniają się od alkoholu, tak jak typowy alkoholik. Widząc ukrytego alkoholika na ulicy, nie nazwalibyśmy go uzależnionym w prawdziwym życiu. Tymczasem nawet takie osoby trafiają do prywatnych ośrodków alkoholowych. Dla innych uzależnionych obecność na leczeniu szanowanego biznesmena lub lekarza również może być zaskoczeniem.

Skąd bierze się potencjalny alkoholizm?

Ukryty alkoholizm jest ogólnie uważany za łagodniejszą formę uzależnienia. Chociaż pacjent nie mógł kontrolować swojego picia, nadal pracował, opiekował się dziećmi i zawsze dobrze wyglądał. Również źródło „zwykłego” i ukrytego alkoholizmu jest często to samo. Powodem patrzenia w lustro jest nieumiejętność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Wszyscy wiemy, że osoby na wysokich stanowiskach zarabiają bardzo dużo. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak stresująca jest ich praca. Czasem na przeszkodzie stają też okoliczności rodzinne.

Istnieją jednak pewne zalety ukrytego alkoholizmu, jeśli można mówić o jakichkolwiek zaletach. Oznacza to, że kiedy osoba jest uzależniona do pewnego poziomu, będzie kontrolować swoje uzależnienie przez pewien czas. Nie upija się w firmie i nie wraca do domu, przychodzi punktualnie do pracy i posyła dzieci do szkoły. Dlaczego niektórzy ludzie potrafią się kontrolować, a inni nie? Cóż, wszystko zależy od naszej osobowości i stopnia naszego uzależnienia.

Ukryty czy publiczny?

Co to jest ukryty alkoholizm?
Co to jest ukryty alkoholizm?

Większość z nas zakłada, że ​​potajemne picie jest lepsze dla uzależnionych. Jednak wyrządza takie same szkody jak jawny alkoholizm. Po pierwsze, ma niszczący wpływ na rodzinę uzależnionego. Członkowie rodziny często obserwują powolny upadek osoby uzależnionej. Co więcej, ukryty alkoholizm może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne. To, że nie pijemy przy innych, nie oznacza, że ​​pijemy mniej. Zamiast tego – w samotności staramy się nadrobić to, czego nie możemy wypić przy ludziach.

Pamiętaj, że ukryty alkoholizm może szybko stać się alkoholizmem jawnym. Często choroba jest wykrywana zupełnie przypadkowo. Co więcej, jest to szokujące dla środowiska osoby uzależnionej. Wiele razy słyszeliśmy o rodzicu, który podwiózł swoje dziecko do szkoły po pijaku. Często słyszymy też o lekarzu, który nie udzielił pomocy pacjentowi na dyżurze, ponieważ był pijany. W pewnym sensie alkoholicy czują się lepsi od swojej choroby, dopóki nie jest ona odczuwalna. Okazuje się jednak, że nasza choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju.

Jak leczyć ukryty alkoholizm?

Leczenie ukrytego alkoholizmu nie różniło się od leczenia jawnego alkoholizmu w ośrodku. Pacjenci muszą udać się na leczenie do ośrodka leczenia alkoholizmu. Czasami konieczne jest również zamieszkanie w ośrodku zamkniętym dla alkoholików. Sam zabieg polega na detoksykacji organizmu. Następnie specjalista przeprowadza leczenie, które może trwać kilka miesięcy. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie tak wcześnie, jak to możliwe. Niestety jest to najczęstszy problem alkoholików. Myślą, że kontrolują swoje życie i uzależnienia.

Tymczasem zarówno pacjent, jak i jego otoczenie powinni być świadomi niepokojących objawów. Najważniejszym z nich jest picie w samotności, często ze szklanki. Alkoholicy często wybierają markowe alkohole, ale to nie znaczy, że piją z umiarem. Ukryty alkoholizm objawia się niezdolnością pacjenta do radzenia sobie ze swoimi problemami w inny sposób. Co więcej, osoby chore często izolują się od społeczeństwa. Tak, chodzi do pracy, ale unika wyjść ze znajomymi. Nie chce też rozmawiać na tematy osobiste. Alkoholik często troszczy się o swoją rodzinę, ale bliscy mogą też czuć się zaniedbani. Alkohol odgrywa ważną rolę w jego życiu, choć wydaje się, że wcale tego nie widać.

Related Posts